Малко известни факти за морковите.

Малко известни факти за морковите.

Малко известни факти за морковите.

Blog Article

Участва в изграждането на костите и зъбите, прави кожата сияйна (благодарение наличието на калий) и помага при лечението на акне.

Благоприятно е, когато морковите се изваждат в сухо време. За да се улесни ваденето, те се подкопават с права лопата. Извадените моркови се подреждат, за да подсъхнат за няколко часа, след което листата им се изрязват до самите чела и се сортират, като се отстраняват деформираните и болните.

Жълт морков съдържа лутеин, той е необходим за очите, сърцето.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Морковите се използват и в редица прясно изцедени сокове - както зеленчукови, така и плодови.

Най-подходяща за отглеждане на морков е леката глинесто-песъчлива структурна почва. На тежки глинести почви кореноплода се деформира, повърхноста му става груба и грапава. Не понася високата почвена киселинност и торенето с пресен оборски тор. При торене с оборски тор кореноплодите се разклоняват.

Белите сортове моркови почти нямат каротин в състава си. Червените моркови, заедно с каротина, съдържат ликопен, антиоксидант, който разгражда мазнините.

Установен факт е обаче, че приеман като хранителна добавка и в прекомерни, неразумно приемани количества, бета-каротинът е възможно да увеличи риска от рак на белия дроб при пушачите. Противопоказна е консумацията на моркови в сурово състояние в случаи при язви на червата и стомаха в остра фаза, колити и ентерити.

Те са универсален зеленчук. Те могат да се консумират сурови, пара, варени, печени и като съставка в много супи и ястия.

Позволява регенерирането и възстановяването на клетките: играе важна роля при възстановяването на повредени клетки по каквато и да е причина.

здраве кожа морковите очи ползи моркови сок зеленчук здравословни ползи сок от моркови

Смята се, че морковът има азиатски произход. Доминират твърденията, че се разпространява в света най-вече от Афганистан.

Също така, в процеса на растеж, кореноплодите могат да приемат овална форма и под формата на пресечен конус.

Моля, прочетете текста на нашата ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ до край и направете своя избор.ПРИЕМАМ ВСИЧКИПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ

Report this page